Nowy wariant koronawirusa już w Polsce. Resort przypomina o szczepieniach
Od piątku wystawiane są skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Na szczepienie można się zapisać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.
2024-10-21, 20:26
Resort zdrowia poinformował, że szczepienie, niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki, jest jednorazowe. Jednocześnie zalecił, by zachować co najmniej trzymiesięczny odstęp od ostatniej dawki szczepienia przeciwko COVID-19.
W komunikacie podkreślono, że szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19. Mowa jest o osobach w wieku 60 lat i starszych. Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się też dorośli z chorobami współistniejącymi, takimi jak otyłość (BMI≥25), cukrzyca, przewlekła choroba płuc, przewlekła choroba nerek, choroba układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neurorozwojowe, aktywna choroba nowotworowa czy choroba immunosupresyjna.
Posłuchaj
Można łączyć ze szczepionką przeciw grypie
W pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku powyżej 12 lat. Otrzymają one jednodawkową szczepionkę Spikevax JN.1 0,5 ml.
Ministerstwo zaznaczyło, że "podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym". Co więcej, szczepionkę przeciw COVID-19 "można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym »żywych«, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży".
REKLAMA
E-skierowanie
Szczepienia przeciw COVID-19 będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania. Będzie ono dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ich automatyczne wystawianie rozpoczęło się 18 października. Na szczepienie można zapisać się za pośrednictwem IKP (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl.
Posłuchaj
W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania osoba uprawniona może je samodzielnie wystawić w punkcie szczepień, oceniając wiek oraz odstęp od przyjęcia ostatniej dawki.
Szczepienia wykonywane będą w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.
Pacjent musi zakupić szczepionkę
Szczepienie wykonane szczepionką kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP) w przypadku wykonania go w aptece podlega rozliczeniu przez NFZ na takich samych zasadach jak usługa wykonana szczepionką zakupioną przez ministra zdrowia. Jeśli wykonane będzie w POZ, to jego koszt nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.
REKLAMA
- Do składania zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 przeznaczone dla kobiet w ciąży uprawnione są wyłącznie przychodnie POZ.
- Nowa odmiana koronawirusa w natarciu. Flirt wymyka się szczepieniom
- Bój o szczepionki. Moderna wygrała z Pfizerem
W przypadku kobiet w ciąży, składania zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 przeznaczone dla kobiet w ciąży uprawnione są wyłącznie przychodnie POZ
łl/PAP, IAR
REKLAMA